Kto prevádzkuje Rádio Paráda?

 

Rádio Paráda prevádzkuje občianske združenie Rádio Paráda.

Prečo práve občianske združenie?

 

Formu občianskeho združenia sme sa rozhodli využiť hlavne preto, aby sme mohli jednoduchšie požiadať a využiť rôzne spôsoby financovania prevádzky rádia. Máme tým na mysli napr. dotácie z audiovizuálneho fondu, rôzne možnosti štrukturálnych fondov a ďaľšie spôsoby financovania občiansky prospešných aktivít. Zároveň sa takouto formou dá zabezpečiť objektivita vysielania rádia.

Prečo online rádio a nie radšej FM?

 

Proces spustenia online rádia je značne jednoduchší. Hlavne časovo a finančne menej náročný ako pri FM vysielaní. Rádovo ide o rozdiel v desiatkach tisíc Eur. Kým na vysielanie online rádia stačí technické vybavenie, na FM rádio potrebujete aj FM frekvenciu, vysielač a licenciu. A voľnú FM frekvenciu treba najskôr nájsť. Potom je potrebné požiadať o jej preverenie potrebné úrady. Tento proces je fin. náročný a veľmi zdĺhavý, kedže sa k nemu vyjadrujú okrem telekomunikácií a ďaľších úradov aj okolité krajiny, či vysielacia frekvencia nebude zasahovať do ich aktivít a území. Hovoríme o 3 až 5 ročnom procese. Po jeho ukončení a schválení voľnej frekvencie musíte nakoniec požiadať o pridelenie danej frenkvencie a o vysielaciu licenciu. Ide o verejný proces a tak sa môže stať, že aj keď máte na danú frekvenciu právo, keďže ste ju vyhľadali, overili a zaplatili s tým súvisiace úkony, nemusí však byť ešte pridelená Vám. Môže prísť iný „silný“ hráč a skrátka vám FM frekvenciu vyfúkne z pred nosa. A tak ste stratili niekoľko rokov práce a čakania, tisíce eur a aj nájdenú frekvenciu. Ďaľším faktom je, že v roku 2024 sa má na Slovensku oficiálne ukončiť FM vysielanie a bude možné vysielať už len digitálne. Čiže rovnako ako to bolo pre pár rokmi s televíznym vysielaním.

Online vysielanie je však v dnešnej dobe čoraz populárnejšie, čo dokazuje aj čoraz väčší podiel online poslucháčov aj u veľkých Slovenských rádií. Výhodou online vysielania je napríklad aj zanedbateľnosť vzdialenosti od poslucháča. Rádio Paráda tak napríklad budú mocť počúvať napr. Sninčania, Humenčania, Svidníčania žijúci v Bratislave, Košiciach, Londýne či v USA. Skrátka kdekoľvek na svete, kde je prístup k internetu. Bežne sa preto stáva, že dcéra z Londýna pošle cez éter Rádia Paráda pesničku svojej mamičke na Slovensku. Online vysielanie skrátka nemá hranice ani dosah frekvencie a vysielanie je stále v top kvalite.

Ako sa stať moderátorom Rádia Paráda?

 

Stačí, ak pošlete krátku videovizitku na náš email info@radioparada.sk. Súčasťou vysielania bude aj “Moderátorská akadémia”, kde sa pokúsime každého záujemcu naučiť všetko o práci v rádiu. Či už o práci moderátorskej, ale aj redaktorskej. Takže… rozhodnutie je už len na vás 🙂

Ako si naladiť Rádio Paráda?

 

Všetko o tom, ako počúvať Rádio Paráda nájdete TU.