Najčastejšie otázky

1.Kto prevádzkuje Rádio Paráda?

Rádio Paráda prevádzkuje občianske združenie Rádio Paráda.

2. Prečo práve Občianske združenie?

Formu občianskeho združenia sme sa rozhodli využiť hlavne preto, aby sme mohli jednoduchšie požiadať a využiť rôzne spôsoby financovania prevádzky rádia. Máme tým na mysli napr. dotácie z audiovizuálneho fondu, rôzne možnosti štrukturálnych fondov a ďaľšie spôsoby financovania občiansky prospešných aktivít. Zároveň sa takouto formou dá zabezpečiť objektivita vysielania rádia.

3. Prečo online rádio a nie radšej FM rádio?

Proces spustenia online rádia je značne jednoduchší. Hlavne časovo a finančne menej náročný ako pri FM vysielaní. Rádovo ide o rozdiel v desiatkach tisíc Eur. Kým na vysielanie online rádia stačí technické vybavenie, na FM rádio potrebujete aj FM frekvenciu, vysielač a licenciu. A voľnú FM frekvenciu treba najskôr nájsť. Potom je potrebné požiadať o jej preverenie potrebné úrady. Tento proces je fin. náročný a veľmi zdĺhavý, kedže sa k nemu vyjadrujú okrem telekomunikácií a ďaľších úradov aj okolité krajiny, či vysielacia frekvencia nebude zasahovať do ich aktivít a území. Hovoríme o 3 až 5 ročnom procese. Po jeho ukončení a schválení voľnej frekvencie musíte nakoniec požiadať o pridelenie danej frenkvencie a o vysielaciu licenciu. Ide o verejný proces a tak sa môže stať, že aj keď máte na danú frekvenciu právo, keďže ste ju vyhľadali, overili a zaplatili s tým súvisiace úkony, nemusí však byť ešte pridelená Vám. Môže prísť iný „silný“ hráč a skrátka vám FM frekvenciu vyfúkne z pred nosa. A tak ste stratili niekoľko rokov práce a čakania, tisíce eur a aj nájdenú frekvenciu. Ďaľším faktom je, že v roku 2024 sa má na Slovensku oficiálne ukončiť FM vysielanie a bude možné vysielať už len digitálne. Čiže rovnako ako to bolo pre pár rokmi s televíznym vysielaním.

Online vysielanie je však v dnešnej dobe čoraz populárnejšie, čo dokazuje aj čoraz väčší podiel online poslucháčov aj u veľkých Slovenských rádií. Výhodou online vysielania je napríklad aj zanedbateľnosť vzdialenosti od poslucháča. Rádio Paráda tak napríklad budú mocť počúvať napr. Sninčania, Humenčania, Svidníčania žijúci v Bratislave, Košiciach, Londýne či v USA. Skrátka kdekoľvek na svete, kde je prístup k internetu. Bežne sa preto stáva, že dcéra z Londýna pošle cez éter Rádia Paráda pesničku svojej mamičke na Slovensku. Online vysielanie skrátka nemá hranice ani dosah frekvencie a vysielanie je stále v top kvalite.

4. Ako sa stať moderátorom Rádia Paráda?

Stačí, ak pošlete krátku videovizitku na náš email info@radioparada.sk. Súčasťou vysielania bude aj “Moderátorská akadémia”, kde sa pokúsime každého záujemcu naučiť všetko o práci v rádiu. Či už o práci moderátorskej, ale aj redaktorskej. Takže… rozhodnutie je už len na vás:-)

5. Ako si naladiť Rádio Paráda?

Všetko o tom, ako počúvať Rádio Paráda nájdete TU.