PRI NÁKUPE DIAĽNIČNEJ ZNÁMKY UŽ NEMUSÍTE KALKULOVAŤ

Od 1. februára 2020 spoločnosť SkyToll, a.s. na základe novely zákona o cestnej premávke z 28. októbra 2019 rozširuje ponuku diaľničných známok. K doteraz platným možnostiam 10 a 30 dňovej známky, pribudne rozšírenie ročnej alternatívy. Ak teda nepatríte k tým, ktorí si kúpia celoročnú diaľničnú známku hneď na začiatku roka, nová možnosť Vás určite poteší.

Spravodlivo pre všetkých

Do konca minulého roka platilo, že ak ste si doteraz kúpili ročnú diaľničnú známku napríklad v máji, platila Vám len do konca roka. Aj napriek tomu, že ste za ňu zaplatili rovnako, ako tí, čo ju kupovali v januári, využívať ste ju mohli o štyri mesiace kratšie. Jej platnosť totiž končila rovnako pre všetkých, koncom roka. To, samozrejme, nebolo veľmi spravodlivé, no iná možnosť nebola.

Po novom už budete mať na výber z dvoch ročných typov diaľničných známok. Buď sa rozhodnete pre známku s platnosťou do konca roka, alebo pre známku s platnosťou 365 dní. Slovensko sa tak zaradí medzi jednu z mála krajín na svete, kde budú mať vodiči možnosť využívať takúto formu elektronickej diaľničnej známky.

Najskorší dátum začiatku platnosti 365-dňovej diaľničnej známky, ktorý bude možné pri úhrade nastaviť, je zákonom stanovený na 1. február 2020. Cena tejto diaľničnej známky by mala byť rovnaká ako cena diaľničnej známky s ročnou platnosťou, teda 50 eur vrátane DPH. Kúpiť si ju budete môcť rovnakými spôsobmi, ako to bolo doteraz. Online cez eznamka.sk, cez mobilnú aplikáciu eznamka, cez samoobslužné zariadenie alebo na niektorom z obchodných miest ako napríklad na benzínových pumpách.

Ďalšie užitočné zmeny

Ak ste doteraz pri kúpe diaľničnej známky omylom zadali zlé evidenčné číslo auta (ŠPZ), jedinou možnosťou nápravy bola zdĺhavá forma reklamácie. Práve z tohto dôvodu bude pri kúpe známky v roku 2020 povinnosť zadať EČ auta až dvakrát. Malo by sa tak predísť možnému omylu a následným reklamáciám.

Novinkou bude naviac to, že ak pri úhrade zadáte číslo mobilného telefónu alebo e-mail, dostanete najneskôr tri dni pred koncom platnosti diaľničnej známky notifikáciu, ktorá Vás upozorní na túto skutočnosť. Táto možnosť platí pre oba typy diaľničných známok, aj pri ročnej známke, aj pri známke platnej 365 dní.

Nezabúdajte však aj na sankcie pre držiteľov vozidiel jazdiacich bez platnej známky. Ak si teda na ňu spomeniete až na diaľnici, stále platí, že vďaka zakúpeniu ešte v ten istý deň Vás pokuta obíde. Známka má totiž platnosť odo dňa zakúpenia a tak si aj neskorším nákupom v ten istý deň svoju povinnosť predsa len splníte.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *