Netreba sa báť niečo pokaziť. Práve strach z neúspechu nám často zväzuje ruky. To je dôvod prečo niekto ani nejde na prijímačky na herectvo, prečo niekto nechce rozobrať staré rádio, ktoré prestalo hrať, prečo niekto neskúsi inú prácu, ktorá ho láka oveľa viac, než tá súčasná. Boja sa neúspechu. A vôbec si neuvedomujú, že to z nich robí závislých na tých, ktorí sa neúspechu neboja.

“ Ľudia uspejú, keď si uvedomia,
že ich neúspechy sú príprava na ich víťazstvá.”


– R.W. Emerson

Kto neúspech berie ako prirodzenú súčasť svojho života vie, že aj k neúspechu vedie nejaká cesta. A tá je často neočakávane prekvapivá a veľmi poučná. A tým sa stáva dôležitou rovnako, ako tá, čo vedie k úspechu. Pretože úspech je len niekoľko neúspechov idúcich za sebou.

A preto je dôležité akceptovať neúspech. Nebáť sa zlyhania. Inšpirovať sa ním. Každý neúspech prinesie niečo zaujímavé. Skúsenosť a poznanie, ako to nabudúce urobiť inak, myšlienku, ktorá sa dá rozvíjať a ktorá Vás posúva vpred. A často aj skvelý nápad ako to zrealizovať odznova a lepšie.

“Jednou z najbežnejších príčin neúspechu je zvyk vzdať sa, keď človeka stretne dočasná porážka.”
– Napoleon Hill

Klamal by som, ak by som tvrdil, že neúspech nevie niekedy aj riadne naštvať. Občas si v hneve zanadávať a niekedy chuť celý nápad hodiť cez palubu je prirodzené. Vždy by to však malo zostať len pri chuti to urobiť. A to je v poriadku. Pretože si terab uvedomiť, že aj keď zlyhanie občas naštve, nikdy nesmie paralyzovať. Nenechať Vás apatickými. Nestratiť záujem to vyskúšať znovu a inak. Práve naopak. Niekedy sa človek predsa zabudne a z “bojového poľa” ho vyženie až únava alebo žena so slovami: “Poď si už ľahnúť!” Inokedy si je dobré vedieť povedať: “daj si pauzu” alebo “zmeň myšlienky či vzduch”. No netreba sa báť ísť do toho s vedomím, že to opäť nemusí vyjsť. Dôležité však je, brať to ako prirodzenú súčasť fungovania vecí, plánov, vzťahov. Vždy sa môže niečo pokaziť. Ale rátať s tým a vedieť, že je to v poriadku je ten správny prístup. Je to predsa súčasť rovnováhy sveta, života a harmónie.

Pri neúspechoch je dôležité byť pozorným. Poučiť sa z chýb, ktoré stáli za daným neúspechom. Vedieť identifikovať dôvody, pre ktoré došlo k zlyhaniu. Vedieť si ich pomenovať a zamyslieť sa nad nimi. Nebrať dané chyby ako niečo zlé, ale ako cenné dáta pre ďalšiu cestu k úspechu. Poučiť sa z nich a v daľších pokusoch sa im vyhnúť. Nie preto, že by boli nevhodné. Ale preto, že robiť stále tie isté chyby znamená stáť na mieste.

Peter Shaker

(úryvok z knihy Poklady najvyššej police)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *