JED ČO PLODÍ ĎALŠÍ JED

„Žijeme v dobe internetu. Vďaka sociálnym sieťam môže dnes hocikto komentovať hocičo. V histórii ľudstva nebolo nikdy jednoduchšie niekomu ublížiť, ako práve dnes. Internetové hrdinstvo, kritika a hejt sa stali symbolmi našej doby. Možno je to dobou, ale možno to niečo vypovedá o každom z nás. Je len jediná cesta, ako sa dá dnes kritike vyhnúť, Nič nerobiť, nič nehovoriť a ničím nebyť. A preto sa poďme radšej všetci zaoberať tým, čím sme my, než písať na cudziu stenu, čím sú tí druhí.“ Týmito slovami začína český moderátor Kazma song Cizí zeď.

Skladba je hymnou osvetovej kampane 1/10, ktorá je venovaná obetiam dopravných nehôd. Zisk z piesne venuje  ONEMANSHOW Foundation obetiam dopravných nehôd. Skladba uzrela svetlo sveta už v decembri 2018.

No jej odkaz je stále nesmierne silný a aktuálny aj v súčasnej situácii na Slovensku, v Čechách a celom svete, keď sa vlády jednotlivých krajín snažia bojovať s pandémiou COVID-19, sú nútené prijímať mnóhe opatrenia, ktoré nás pripravujú o značnú časť našej slobody. Spoločnosť sa výrazne polarizuje a samozvaných odborníkov na internete pribúda každým dňom viac ako húb po daždi. Ba čo viac, ľudia začínajú útočiť na každého, kto má iný názor. Urážky, hejty, vulgarizmy a vyhrážky sa stali bežnou súčaťou komunikácie užívateľov sociálnych sietí.

Včera napísal Majk Spirit na svojej sociálnej sieti …nebojím sa korony, a netrápim sa pre opatrenia, lockdowny, a dokonca ani pre celoplošné testovanie.. to čo ma zaráža je akí sme rozdelení.. akí sú ľudia k sebe navzájom.. ako jeden druhého osočujeme a zosmiešňujeme len preto, že máme na vec iný názor.. všimnite si že už ani nejde o to kde je pravda a aká je skutočnosť, ide len o moj názor vs tvoj názor...

O to viac je skladba Cizí zeď práve dnes možno ešte aktuálnejšia, ako počas jej premiéry v roku 2018.

Song podporilo množstvo českých aj slovenských umelcov, v klipe sa objavil Michal Malátný z kapely Chinaski, Josef Vojtek z kapely Kabát, Jiří Macháček z MIG 21, Tomáš KlusLucie Bílá, Bára Basiková, EGO, Voxel, Majk Spirit, Ondřej Brzobohatý, Vojta Drahokoupil, Jan Bendig, Adam Mišík, Pokáč, Jakub Děkan, Ondřej Hejma, Ewa FarnaMirai Navrátil a ďalší.

Ak teda tiež niekedy “prepadnete” pokušeniu uľaviť si tým, že na sociálnej sieti niekomu vynadáte, urazíte ho alebo mu skrátka len “naložíte” z pohodlia a bezpečia Vášho domova spoza klávesnice, spomeňte si na to, čo sa spieva v tejto skladbe. Ublížiť je dnes naozaj veľmi jednoduché. Oveľa jednoduchšie, ako kedykoľvek predtým.

Rádi píšem na cizí zeď,
A další jed plodí další jed.
A to, že každej může mít svůj hlas,
Neznamená že musíš soudit nás.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *