6. októbra 2020 si uctilo pamiatku padlých vojakov, jednej z najväčších horských bitiek II. sv. vojny, viacero predstaviteľov štátu, kraja, okresu i mesta Svidník

11:20 Zdroja zdroj foto: Mgr. Kristína Tchirová, marketing a komunikácia – Mesto Svidník

6. októbra 2020 si v oklieštenom hygiegicko-epidemiologickom režime uctilo pamiatku padlých vojakov viacero predstaviteľov štátu, kraja, okresu i mesta Svidník. S poklonou, sviecou i kvetmi prejavila úctu padlým vojakom primátorka mesta Svidník Marcela Ivančová s delegáciou.

Duklu i pietne miesta vo Svidníku navštívil predseda NR SR Boris Kollár, predseda vlády SR Igor Matovič, minister obrany SR Jaroslav Naď, náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR Daniel Zmeko a riaditeľ VHÚ Bratislava Miloslav Čaplovič. S delegáciou prišiel na pietne miesta  aj predseda Prešovského samosprávneho kraja Milan Majerský a prednosta Okresného úradu vo Svidníku Michal Iľkanin.   

Spomienky sú v prípade vojen veľmi bolestivé, ale aj veľmi dôležité. Ak generácie budú dediť práve spomienky na krutosť a silu vojny je nádej, že sa tie už nebudú opakovať v akejkoľvek podobe. 

Primátorka Svidníka Marcela Ivančová: “Dukla a pietne miesta vo Svidníku sa hlboko dotýkajú mnohých rodín v celom kraji. Každoročne sa naše myšlienky spájajú s bolesťou, ktorú vojna priniesla pod Duklu, tažkým víťazstom a každoročne s množstvom ľudí, ktorí chcú vzdať úctu padlým. Napriek tomu, že tento rok boli hromadné pietne akty zrušené, mohli sme sa o to hlbšie zamyslieť nad ťahobou vojny. Vo väčšej tichosti a s vnútorným pokojom sme mohli prežiť akt pietnosti a tak vzdať úprimne a s ľútosťou úctu všetkým, čo obetovali svoj život za slobodu celého národa”.

Včera (6.10.2020) si celé Slovensko, ale najmä kraj pod “večne živou Duklou” pripomína 76 rokov od Karpatsko-duklianskej operácie (KDO). Práve táto vojenská operácia bola jednou z najväčších horských bitiek druhej svetovej vojny. Išlo o útočnú operáciu sovietskych a česko-slovenských vojsk na severovýchodnom Slovensku na jeseň 1944, ktorá mala spojiť povstalecké sily SNP so sovietskymi armádami. Po potlačení povstania do hôr stratila svoje opodstatnenie a bola ukončená. Operácia bola súčasťou širšie vedenej Východokarpatskej operácie. Od 8. septembra do 27. októbra 1944 tu zahynulo 21-tisíc sovietskych a 1 800 československých bojovníkov – Čechov, Slovákov, Rusínov a iných národnosti. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *