Obec Malá Domaša výstavbou nájomných bytov zvýšila počet obyvateľov o štvrtinu

22:20, Zdroj: TASR, zdroj foto: maladomasa.sk

Malá Domaša – Výstavba nájomných bytov priniesla do obce Malá Domaša v okrese Vranov nad Topľou oživenie. “Výstavbou obecných nájomných bytov som zvýšil počet obyvateľov približne o 25 percent,” povedal pre TASR starosta Jaroslav Makatúra s tým, že obec sa tak zároveň i omladila.

“Na posledné dve bytovky spolu s 18 bytmi som mal na zozname 32 uchádzačov,” priblížil situáciu, keď hľadal nájomníkov do nateraz posledných dvoch bytových domov z desiatich, ktoré v obci za posledné roky vyrástli. I keď obec najnovšie bytovky nestavala sama, ich odkúpenie do obecného vlastníctva tento rok umožnila pôžička zo Štátneho fondu rozvoja bývania a tiež dvojnásobná dotácia vo výške približne 176.000 eur, ktorú obec získala od ministerstva dopravy.

Ako Makatúra doplnil, nájomníkmi dvojizbových bytov s rozlohou 56 štvorcových metrov sú mladí ľudia z obce i okolia. Tvrdí, že nemohol uspokojiť všetkých záujemcov o bývanie: “Tlačia na mňa, aby som staval ďalej.”

Oživovanie obce vidí Makatúra aj inde. “Mladí z bytoviek, ktorých rodiny sa rozrástli a už im je dvojizbový byt malý, začínajú skupovať domy, ktoré zostali opustené a púšťajú sa do ich prerábania,” vysvetlil s tým, že starší ľudia z domov zas prejavujú záujem o presťahovanie sa do bytov, kde sa netreba starať o kúrenie, záhradu a pozemok. “Je to taký kolotoč. Začína sa to v dedine oživovať, čo ma veľmi teší,” uzavrel.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *