Joga – cesta sebapoznania a zdravší životný štýl?

17:20 autor článku: Mgr. Štefánia Mišková, zdroj foto: Alexandra Kováčová

Často ľudia podľahnú joge?

Veľa ľudí má názor na jogu, že to nie je nič pre nich, prípadne, že je to nuda či práve naopak, že je to pre nich priťažké. Avšak v joge je veľa rôznych štýlov – rýchle, ale aj pomalé. “Každý si dokáže nájsť to, čo by sa mu páčilo, alebo čo mu v danom momente života najviac vyhovuje, len si potrebuje trošku niečo o nej naštudovať a možno vyskúšať rôzne štýly, rôznych inštruktorov, lebo každý inštruktor to trochu prispôsobuje svojim cvičencom – ich veku, pohlaviu, výkonu, zraneniam a pod.”, hovorí Alexandra Kováčová, inštruktorka jogy.

Čo majú jednotlivé štýly jogy spoločné?

“Jogou sa snažíme viac dostať dovnútra a vedieť viac kontrolovať nielen telo – to fyzické, ale aj myseľ – duchovné. Fyzicky spoznávame ako všetko zvládame, a mentálne ako dlho vydržím v nejakej danej pozícii a potom to vieme aplikovať aj “vonku” do bežného života “, dodáva Saška. Pri joge je potrebné sa sústrediť na dýchanie, na svoje myšlienky plus na to fyzické. Ide o upokojenie svojich myšlienok, tela a sústredenie sa na vnímanie samého seba, svojho tela aj duše. “Vďaka joge sa snažíme vnímať viac “tu a teraz”.”

Ako sa Alexandra dostala k joge?

Saška sa k joge dostala vďaka cestovaniu a “zlému počasiu”, keď sa náhodne dostala na svoju 1. lekciu jogy. Odvtedy je to už 8 rokov, čo sa joge venuje a praktizuje ju na dennej báze. Absolvovala certifikovaný kurz zo základnej klasickej jogy, ktorá sa nazýva Hatha joga, konkrétne má za sebou 200 hodinový inštruktorský kurz, priamo z Indie s indickými inštruktormi a aj ďalšie kratšie necertifikované kurzy – z Jin jogy a regeneračnej (restoratívnej) jogy.

V čom môže byť joga prospešná?

Všetko záleží od štýlu, ktorý budete praktizovať. Vďaka rýchlejšej joge môže človek schudnúť. Celkovo joga zlepšuje flexibilitu, spevnenie svalstva, zdravšie kĺby, zlepšuje sústredenie, metabolizmu a imunitu, zmierňuje bolesti chrbtice. Ďalej tiež záleží, ako veľmi sa chcete venovať “meditácii, dýchacím cvičeniam a zameriavať sa na duchovnejšie veci.” Praktizovanie jogy napomáha celkovej rovnováhe, teda harmónii či už fyzickej alebo duševnej.

Kurzy jogy a joga pobyty s Alexandrou

Alexandra, ako inštruktorka jogy poskytuje hodiny jogy individuálne aj skupinové, či už v Snine, ale taktiež on-line hodiny. Organizuje zároveň aj joga pobyty v rôznych častiach Slovenska. Najbližší termín joga pobytu bude v 18.-20. septembra na Zemplínskej Šírave. V prípade záujmu ju môžete kontaktovať na jej sociálnej sieti: https://www.facebook.com/crazysexyfuntraveler/

Ak sa chcete dozvedieť viac informácii o joge, ktoré nám prezradila inštruktorka jogy a blogerka (blog: Crazy Sexy Fun Traveler) zo Sniny Alexandra Kováčová v rozhovore pre Rádio Paráda, celý rozhovor nájdete tu:

One thought on “Joga – cesta sebapoznania a zdravší životný štýl?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *