MESTO SNINA MÁ NOVÚ OBÝVAČKU

23:30

Prvý júlový deň sa v Snine niesol v duchu niekoľkých príjemných prekvapení.

Vo februári 2020 mestké zastupiteľstvo v Snine prikleplo časť priestorov, ktoré dovtedy mala od mesta v prenájme miestna organizácia Matice Slovenskej, späť do užívania Kultúrneho a osvetového strediska mesta. Priestory na lukratívnom mieste, na námestí v centre mesta, ktoré chátrali, keďže boli do vtedy užívané len sporadicky, tak dostali možnosť získať nový rozmer a nové využitie.

Ako sama povedala riaditeľka Mestkého kultúrneho a osvetového strediska v Snine, Mgr.Diana Turčík, návrhov na využitie daných priestorov bolo hneď niekoľko. Nakoniec ich však najviac oslovil nápad Michala Demjana, ktorý spomenul slovo obývačka. Idea nestála ani euro a rovnako to bolo aj s projektom na interiér, ktorý bravúrne zvládla a navrhla interiérová dizajnérka a projektantka Lýdia Pčolová. Po tom ako videla nadšenie zo strany Diany Turčík, návrh mestu bezplatne darovala. A tak vznikli základy “obývačky” v Snine. Projekt následne predstavili primátorke Ing. Daniele Galandovej, ktorá im s nadšením dala zelenú.

Od nápadu a PDF návrhu je však k samotnej realizácii ešte riadny kus cesty. Skvelý tím pracovníkov MKOS v Snine však využil obdobie pandémie COVID-19 na to, aby usilovne spojil sily a vlastnoručne sa pustili do práce. Výsledok je jednoznačný a naozaj okúzlujúci. Podarilo sa im za pár mesiacov dať priestoru novú dušu, zmysel a neuveriteľné čaro.

1. júla o 17:00 tak mohol byť slávnostne otvorený priestor pre všetkých Sninčanov. Kultúrno – komunitné centrum OBÝVAČKA. Svoje využitie nájde na besedy, komorné divadelné predstavenia, rodinné oslavy, kultúrno-spoločenské či literárne večery, diskusie aj komorné koncerty. A atmosféra? Skvelá, ako v obývačke. Útulné sedenie vo viacerých sektoroch doplnené malým pódiom, knižnicou a vernisážou umeleckých diel.

Ako prvý autorom, ktorý vystavuje v týchto čarovných priestoroch, bol oslovený Sninčan, výtvarník Martin Horečný. Práve jeho diela zdobili slávnostné otvorenie OBÝVAČKY v Snine. Avšak nielen jeho meno ešte viac pozdvihlo tento slávnostný večer.

Úlohy krstnej mamy sa zhostila opäť Sninčanka, ktorá v posledných mesiacoch jednoznačne preslávila mesto Snina, speváčka, pätnásťročná Diana Kovaľová. Po tom ako symbolicky prestrihla pásku a k tomu aj niekoľkorát nádherne zaspievala, zostala sama v šoku. Primátorka mesta Snina Daniela Galandová jej na tomto slávnostnom večeri odovzdala historicky v poradí druhé ocenenie Výnimočný človek Mesta Snina, za prínos a propagáciu mesta Snina.

Večer plný príjemných prekvapení je preto absolútne adekvátnym pomenovaním tejto kultúrno-spoločenskej udalosti. Sninčania totiž získali v skutku nádherný priestor s dušou a skvelou atmosférou a taktiež daľšiu osobnosť, pri ktorej môžu byť hrdí, že je spätá s mestom Snina.

Vo vysielaní Rádia Paráda tak od dnes budeme v súvislosti so Sninou informovať nielen o kultúrnych akciách v priestoroch kina Centrum, kaštiela v Snine alebo námestia, ale už aj o podujatiach v priestoroch kultúrno – komunitného centra OBÝVAČKA v Snine.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *