APRÍL BOL PLNÝ HUDOBNÝCH NOVINIEK

Karanténa spôsobená koronavírusom COVID-19 síce uväznila ľudí doma, no umelcom otvorila priestor na tvorbu. Veď čo iné zostáva, keď sa nemôžete stretávať so svojím publikom? Treba pre nich niečo vytvoriť. A v karanténe je času dosť. O to viac, že svetová koronakríza a všetky následky, ktoré spôsobuje, je téma ako remeň. Apríl bol naozaj veľmi bohatý na rôzne hudobné novinky a predstavujeme Vám niekoľko z nich.

The Rolling Stones – Living In A Ghost Town

Anglická kapela The Rolling Stones vydala prvý nový singel po ôsmich rokoch. Nahrávka s názvom Living In A Ghost Town odkazuje na súčasnú pandémiu nového koronavírusu a zákazy vychádzania, ktoré zaviedli vlády na celom svete v snahe zabrániť šíreniu nákazy.

„Život bol taký krásny, teraz sme všetci zamknutí / Cítim sa ako duch žijúci v meste duchov,“ spieva Mick Jagger v piesni, ktorú formácia podľa oficiálneho stanoviska začala nahrávať pred rokom v Los Angeles, no dokončila ju v čase zákazu vychádzania. „Napadlo nám, že by to mohlo v týchto časoch, v ktorých žijeme, zarezonovať,“ vyjadril sa spevák.


VAOLA – HIT NA TRI TÓNY

VAOLA je trojica muzikantov, ktorá stavia na svojej rockovej minulosti a baví ju tvoriť netradičné,
žánrovo nezaraditeľné songy medzi hranicami rocku – popu – folku, s prvkami elektroniky . Zverejnila aktuálny singel „Hit na tri tóny“.
Zostavu tvoria Žaneta Gužáková alias Žanet – spev, Richard Gužák – gitary, spev a Matej Remper – bicie.

Stačili tri tóny

„Sme v kapele traja, tak sme si dali výzvu vytvoriť song, ktorého melódia bude iba na troch notách“..
Keďže máme medzi sebou veľmi dobré medziľudské vzťahy, zvolili sme tóny tesne vedľa seba, po sebe nasledujúce D, E, F.
„Spočiatku sme si mysleli, že vytvoriť melódiu len na troch notách bude dosť obmedzujúce, ale nakoniec sa vynorilo toľko možností, že sme nevedeli, ktoré linky vybrať.”

JANA KRIŠTOF LEHOTSKÁ – S TEBOU

V apríli 2020 vychádza avizovaný nový singel Jany Krištof Lehotskej s názvom „S tebou“. Singel je predzvesťou druhého albumu, ktorý sa pripravuje opäť v štúdiu Whatever studio v Prievidzi. Na nahrávke a albume opäť spolupracujú producentsky a inštrumentálne Vladislav Leškovský, René Lacko, Peter Dechet a všetky basové linky tento krát nahráva už stála členka kapely Marta Halušová.

V rámci súčasnej „korona“ krízy nebolo možné ku vydaniu singlu realizovať pôvodne plánovaný videoklip, preto pre svojich fanúšikov pripravili štúdiový video lyric s Jankou.

SEPAR FT. TINA – VŠETCI ZA JEDNÉHO

V slovenskom éteri aktuálne boduje aj singlová novinka Všetci za jedného z dielne rapera Separa, v ktorej ho na feate podporila manželka, speváčka Tina.

Novinka Všetci za jedného vznikla v produkcii Tomiho Popoviča a vychádza v týchto dňoch na Separovom novom albume OG. Len pár dní po vydaní skladba výrazne boduje v rebríčku trendov Youtube.

Ústrednou myšlienkou projektu je láska a spolupatričnosť v rodine, ktorá v aktuálnej výnimočnej situácii spôsobenej pandémiou koronavírusu nadobúda ešte silnejší rozmer.

WOHNOUT – SME NA SKOUŠCE V ROUŠCE

Kapela Wohnout sa v období koronavírusu rozhodla pre väčšie pracovné nasadenie než inokedy. Fanúšikov na sociálnych sieťach zásobuje stále novým obsahom.  „Aktuální situaci řešíme tak, že stále vymýšlíme nějaké zajímavosti na náš facebookový kanál. Koncerty ze zkušebny, předělávání starých songů do nových kabátů nebo taky psaní blogu všech našich členů, včetně pomocného personálu, jako třeba manažerka či prodejce merche,“ shrňuje basgitarista Jirka Zemánek.

Teraz skupina prichádza s novým singlom a klipom, kam prizvala kamarátov z hudebnej brandže.  „V posledních dnech jsem zažil neobvyklou hudební jízdu. Složili jsme velmi rychle písničku a vyzvali řadu pečlivě vybraných kamarádů, aby se taky zúčastnili. A oni se zúčastnili. Všechno se dělalo na dálku, každý svůj part nazpíval doma, telefony, maily, docela to lítalo. Vznikla jistě řada dalších písniček na tohle téma a někteří z toho můžou býti už otrávení. Je to trochu tenkej led, pravda, proto jsme to zkusili udělat jinak.“ Popisuje vznik singlu Matěj Homola.

Pesnička vznikla v dobe karantény bez skúšania, len cez internet a ako hostí si tentokrát Wohnouti prizvali Terezii Kovalovou, Daru Rolins, Oto Klempíře, Vaška Bláhu z Divokýho Billa, Márdiho z Vypsané Fixy, Kubu Rybu z Rybiček 48, Pokáče a Dr Štefánika z Horkýže Slíže.

LÁSKA – DÍK, ŽE VÁS MÁME

Známy český pesničkár Láska si odskočil z príprav na svoj debutový album a prichádza s aktuálnou novinkou “Dík že vás máme”. Pieseň vznikla spontánne na základe udalostí posledných dňov a týždňov.

„Napsat tenhle song mě napadlo po několika dnech od vyhlášení zákazu vycházení. Spolu s kamarádem Davidem Konopáčem jsme si říkali, že by to chtělo nějak vyjádřit poděkování lidem v „první linii“. Jen nějak vkusně, nevtíravě. Tak jsme během jednoho večera dali dohromady text, já jsem k němu ráno udělal hudbu a v poledne už jsme to posílali producentovi,“ spomína Láska.

“Poděkování patří tedy nejen doktorům, sestrám, členům složek IZS, ale i prodavačům, lékárníkům, obsluhám čerpacích stanic, kurýrům eshopů a spoustě dalších. Text jsme vědomě psali tak, aby to poděkování bylo upřímné, bez přehnaného patosu a aby bylo aktuální třeba i po roce, až současná koronavirová krize pomine…tomu svým minimalistickým pojetím odpovídá i klip. Video jsme s Ondrou Soukupem natočili v téměř liduprázdné Praze – chtěli jsme ukázat, že ta současná krize neprobíhá jen na sociálních sítích a v tiskových zprávách vlády…. ale že opravdu v ulicích nikdo není. Turisté samozřejmě nikde a místní buď seděli doma, nebo vyrazili do přírody. Hodně zvláštní pocit, stát na prázdným Václaváku, Letné nebo Výstavišti – myslím, že za pár měsíců budou tyhle záběry vypadat vážně neuvěřitelně“, dodáva spevák.

KARIN ANN – ZRKADLO

Asi pred mesiacom vstúpila na slovenskú hudobnú scénu Karin Ann – mladá, iba 17-ročná slovenská speváčka, prináša v apríli svoj v poradí druhý singel s názvom Zrkadlo.

„Singel  Zrkadlo pre Karin Ann je druhý v poradí v našej ceste k hudobnej originalite,“ hovorí na margo skladby Karinin dvorný producent Tomi Popovič. „S mojím tímom Fillipianom a Nikol Kassel sme v spolupráci s Karin vytvorili originálny sound a tematicky zaujímavý text a zároveň zachytili hitovosť v melódiách. Teším sa z tohto songu,“ dopĺňa Tomi.

Ako Karin prezrádza, singel Zrkadlo mal pôvodne vyjsť v sprievode nového videoklipu. Pár dní pred nakrúcaním, však ochromil verejný život u nás korona vírus, preto Karin čelila rovnakej otázke, akej v týchto dňoch čelia jej kolegovia umelci po celom svete – presunúť projekt na neskôr alebo pokračovať v práci? Karin sa rozhodla pokračovať a tak singel Zrkadlo na teraz podčiarkla vydareným lyric videom.  „Mnohí umelci teraz hľadajú rôzne alternatívne riešenia a cestičky, ako v aktuálnej situácii nestrácať čas a pracovať v rámci možností ďalej. Karin to vyriešila takto. Kto vie, možno neskôr, keď sa bude pesnička fanúšikom veľmi páčiť, tak sa dočká aj toho pôvodne plánovaného videoklipu,“ dodáva dvorný producent speváčky Tomi Popovič.  

RÁDIO PARÁDA – PO KOLENA

Aj my sme chceli prispieť niečim bláznivým v rámci korony, niečim, čo by vám pomohlo ľahšie prekonať tieto ťažké časy.

Karanténa má svoje následky 🙂 Leto sa blíži a tak sme sa vybláznili pri letnom hite, ktorého predlohou bol nesmrteľný hit Macarena. Veríme, že Vám spraví radosť. 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *