V SÚŤAŽI KNIHA ROKA PREŠOVSKÉHO SAMOSPRÁVNEHO KRAJA 2019 BOLO NOMINOVANÝCH AŽ 52 KNÍH

2.3.2020 17:30

KNIHY ROKA 2019

Knihou roka Prešovského samosprávneho kraja (PSK) 2019 sa v kategórii beletria stala novela: Zárezy kamenistého poľa autora Júliusa Paňka a v kategórii odborná literatúra zvíťazila publikácia: Ozaj, ako bolo? od Mareka Sekeráka a Juraja Navrátila.

Do ankety mohla verejnosť nominovať knihy, ktoré boli vydané v roku 2019, späté s regiónmi PSK tematicky alebo osobou autora textovej či obrazovej časti. Slávnostné ocenenie sa uskutočnilo v pondelok v Krajskej knižnici P. O. Hviezdoslava v Prešove. Ako TASR informovala Anna Zboranová z Krajskej knižnice P. O. Hviezdoslava v Prešove, celkovo bolo v dvoch kategóriách nominovaných 52 kníh, jedna z nich nespĺňala podmienky súťaže. “Súťaže sa zúčastnilo a o poradí nominovaných kníh rozhodovalo 2570 hlasujúcich, ktorí im pridelili spolu 3276 hlasov,” uviedla Zboranová.

Kniha Zárezy kamenistého poľa od Júliusa Paňka, ktorá zvíťazila v kategórii krásna literatúra, získala 291 hlasov. Druhú priečku obsadila kniha Lajosa Kovácsa Iloncsi – Z vojnového denníka grófky Ilony Andrássyovej s 282 hlasmi a na treťom mieste sa umiestnila kniha od Andrey Rimovej Dotkni sa ohňa s 238 hlasmi. V kategórii odborná literatúra prvé miesto obsadila kniha Ozaj, ako bolo? od autorov Mareka Sekeráka a Juraja Navrátila s 803 hlasmi. Na druhom mieste s 342 hlasmi skončila kniha Ľudu verný som bol od kolektívu autorov a na treťom mieste sa umiestnila kniha Jozef Grešák od autoriek Ivety Medňanskej, Silvie Fecskovej a ďalších s 260 hlasmi.

Vecné ceny víťazným autorom odovzdala vedúca odboru kultúry Úradu PSK Emília Antolíková počas slávnostného otvorenia Týždňa slovenských knižníc v priestoroch Krajskej knižnice P. O. Hviezdoslava v Prešove. Z nominovaných kníh bude prezentovaná výstava v regionálnych knižniciach PSK.

ZDROJ: TASR

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *